fbpx

Jaka jest sytuacja na rynku nieruchomości?

Jaka jest sytuacja na rynku nieruchomości?

Witajcie! Pandemia koronawirusa zatrzęsła gospodarką całego świata. Polska na tle Europy wypada całkiem dobrze w tym kryzysie. Są oczywiście branże, które mocno odczuły skutki wprowadzonych obostrzeń.

Na szczęście nieruchomości mają się całkiem dobrze w obecnej sytuacji. Oczywiście widzimy lekki wzrost cen mieszkań  porównując I i II kwartał tego roku (1-2%), ale musimy wziąć także pod uwagę kilkuprocentowy wskaźnik inflacji w skali roku, który także wpływa na ceny nieruchomości.

Poza tym osoby, które sytarają się o kredyt hipoteczny, muszą się liczyć z utrudnieniami, ponieważ banki bardziej precyzyjnie sprawdzają zdolność kredytową swoich kliientów. Zabezpieczają się przed niewypłacalnością klientów, spowodowaną spowolnieniem gospodarczym, obniżonymi pensjami oraz zwiększonym ryzykiem utraty pracy.

Natomiast zdecydowanym plusem obecnej sytuacji w sektorze bankowym są obniżone stopy procentowe, co wpływa na obniżenie kosztów kredytu hipotecznego.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Twojej zdolności kredytowej, skontaktuj się z naszym najlepszym doradcą: Piotr Łykowski! Dla nas nie ma sytuacji bez wyjścia!

W dobie koronawirusa Polacy chcą mieć działkę lub dom z ogrodem!

Jak pokazują badania przeprowadzone przez HRE Investments, od początku ogłoszenia w Polsce stanu zagrożenia epidemiologicznego, zainteresowanie mieszkaniami posiadającymi przynależny do niego teren zielony, taras lub chociażby duży balkon, sukcesywnie rośnie.

Szukamy lokali o większej powierzchni mieszkalnej z możliwością spędzania wolnego czasu w ogródku lub na balkonie.

Gravis Developer zdecydowanie wpisuje się w obecny trend na rynku nieruchomości, budując Osiedle Owocowe z domami typu bliźniak, które posiadają swoje ogrody.

Jak wzrosły koszty budowy mieszkań?

Oczywiście koszty budowy mieszkań rosną. Wpływ na to ma inflacja, a przede wszystkim koszty robocizny. Bardzo dobrze wzorst tych kosztów obrazuje GUSowski wskaźnik (koszt wybudowania 1m2):

  • I kw. 2018 r. – 4 132 zł,
  • II kw. 2018 r. – 4 294 zł,
  • III kw. 2018 r. – 4 385 zł,
  • IV kw. 2018 r. – 4 139 zł,
  • I kw. 2019 r. – 4 388 zł,
  • II kw. 2019 r. – 4 484 zł,
  • III kw. 2019 r. – 4 376 zł,
  • IV kw. 2019 r. – 4 597 zł,
  • I kw. 2020 r. – 4 567 zł,
  • II kw. 2020 r. – 5 000 zł.

Możemy zaobserwować skok między I, a II kwartałem tego roku, który spowodowany był pandemią. Jednak wbrew wszelkim obawom, inwestycje deweloperskie nie zostały wstrzymane, a klienci nadal szukają mieszkań lub domów. Deweloperzy zanotowali minimalnym spadek zapytań jedynie w okresie 2 miesięcy największego reżimu sanitarnego.

Jeżeli macie pytania, myślicie nad swoim domem to zapraszamy do kontaktu:

Kontakt